top of page

Спільна заява щодо примусового переміщення,
депортації та усиновлення дітей з України Росією

Ми глибоко стурбовані повідомленнями про те, що багато дітей, переміщених через війну в Україні, були примусово вивезені на інші окуповані Росією території або депортовані до Росії та поміщені в російські сім’ї в якості вихованців та прийомних дітей, отримали російське громадянство та назавжди розлучені зі своїми родинами, громадами та країною.

Спільна заява щодо примусового переміщення, 
депортації та усиновлення дітей з України Росією

За повідомленнями української влади, ООН, уряду Росії та ЗМІ, ці вивезення тривають з лютого 2022 року. Хоча багато з цих дітей жили в українських закладах, більшість з них не є «сиротами», а мають живих батьків або інших родичів в Україні. Ми також стурбовані повідомленнями про те, що дітей з України переміщують до «таборів» та інших закладів у Росії та на окупованих Росією територіях, які, за словами російських чиновників, забезпечують «інтеграцію» та «патріотичне виховання» . Повідомляється, що дітей з інвалідністю переводили до психіатричних та інших закладів нібито для лікування. Багато дітей бачили, що дата їхнього повернення відкладається, у деяких випадках на невизначений термін, часто через обмежене спілкування з батьками або його повну відсутність, чи через інформацію, надану батькам владою. Ця схема наражає їх на високий ризик заподіяння шкоди, втрати ідентичності та культури, а також тривалого або постійного розлучення зі своїми родинами.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини підкреслило, що «міжнародне гуманітарне право забороняє примусове переміщення та депортацію осіб, які перебувають під захистом, що може бути кваліфіковано як військові злочини. Ця заборона також поширюється на дітей, які не є громадянами сторони конфлікту, в руках якої вони знаходяться» .

Під час надзвичайних ситуацій, таких як збройний конфлікт, загальноприйнятим принципом зобов’язань держав згідно з міжнародним правом є те, що усиновлення не є прийнятною реакцією на дітей без супроводу та дітей, розлучених з родиною. Поки доля батьків або інших близьких родичів дитини не буде перевірена уповноваженими органами в Україні, кожна дитина, розлучена з родиною, повинна вважатися такою, що має живих родичів або законних опікунів, і, отже, не потребує усиновлення.

1 липня 2022 року світові правозахисні організації закликали ввести мораторій на міждержавне усиновлення українських дітей відповідно до політики українського Уряду та міжнародного права. У січні 2023 року Верховний комісар ООН у справах біженців заявив, що надання Росією українським дітям російських паспортів і передача їх на усиновлення «суперечить фундаментальним принципам захисту дітей в умовах війни».

Необхідно докласти всіх зусиль для возз’єднання дітей із родинами. Дітей у надзвичайних ситуаціях не слід переміщувати в іншу країну для альтернативного догляду, за винятком вагомих причин, пов’язаних із здоров’ям, медичним станом або питаннями безпеки. Коли дитину необхідно перевезти, вона повинна залишатися якомога ближче до свого дому, бути в супроводі батьків або опікуна та мати чіткий план повернення додому.

Будь-яка дитина, переміщена через конфлікт в Україні, має перебувати під опікою відповідно до цих стандартів. Це може включати відповідний тимчасовий сімейний альтернативний догляд у країні чи регіоні прибуття, за умови, що це супроводжується чіткими зусиллями щодо їх розшуку та возз’єднання з їхніми сім’ями та громадами через співпрацю з українською владою.

Примусове переміщення, депортація та усиновлення дітей з України, що призвело до остаточного розлучення дітей із їхніми сім’ями, громадами та культурою, є явним порушенням їхніх прав людини та міжнародного гуманітарного права та становить суттєву загрозу їхній безпеці та добробуту, а також їхньому відчуттю ідентичності та приналежності.

Ми засуджуємо таку практику та закликаємо всі сторони конфлікту поважати міжнародні закони та стандарти, які існують для захисту дітей у конфліктах та інших надзвичайних ситуаціях.
Ми закликаємо російську владу, включаючи Уповноваженого Президента Росії з прав дитини, негайно припинити таку практику. Необхідно вжити термінових зусиль, щоб забезпечити возз’єднання цих дітей зі своїми сім’ями та можливість їх виховання їхніми родичами в їхній культурі та спільнотах, які розмовляють їхньою рідною мовою.

Уповноважений з прав дитини та відповідні російські органи влади повинні підтримувати зусилля з розшуку та возз’єднання з родинами цих дітей та будь-яких інших переміщених або евакуйованих до Російської Федерації у співпраці з українською владою, міжнародними організаціями, включаючи ЮНІСЕФ та Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН), та інші відповідні регіональні та національні організації.

Ми також закликаємо до рішучої та швидкої реакції міжнародної спільноти, щоб допомогти забезпечити захист цих дітей, зокрема:

Незалежна міжнародна слідча комісія щодо України, яка у вересні пообіцяла поступово виділяти більше ресурсів на розслідування проблем, зокрема «передбачуваного примусового переміщення людей та умов, за яких імовірно відбувалося прискорене усиновлення дітей», має розглянути у своїх рекомендаціях основні заходи, які повинна вжити російська влада та міжнародне співтовариство для вирішення проблеми примусового переміщення, депортації та усиновлення українських дітей.
Рада Безпеки ООН має розглянути питання примусового переміщення, депортації та усиновлення в рамках розгляду конфлікту в Україні.
ООН має створити міжвідомчу цільову групу, покликану визначити місцеперебування та забезпечити благополуччя й повернення дітей без супроводу та дітей, розлучених з родинами, які були примусово переміщені в межах України або депортовані до Росії, включно з дітьми, які були або перебувають у процесі незаконної натуралізації та усиновлення, а також дітьми, поміщенимм в табори чи інші заклади під виглядом навчання чи відпочинку. Особливу увагу слід приділяти забезпеченню повернення дітей з обмеженими можливостями та реінтеграції в їхні сім’ї або надання альтернативного сімейного догляду в їхніх громадах.
Усі суб’єкти, які беруть участь у підтримці дітей у цьому конфлікті, будь то державні, міжурядові чи неурядові, повинні співпрацювати, щоб забезпечити реєстрацію всіх дітей без супроводу та дітей, розлучених з родинами, які переміщуються через кордон, і повинні регулярно звітувати про свої зусилля. Неупереджені гуманітарні організації повинні відігравати провідну роль у забезпеченні наявності та функціонування протоколів розшуку та возз’єднання. УВКБ ООН має прагнути отримати доступ до всіх українських дітей без супроводу на окупованих Росією територіях України та в Російській Федерації, а російська влада має забезпечити безперешкодний доступ УВКБ ООН до цих дітей.
У ширшому плані всі заходи стосовно дітей, які постраждали від конфлікту в Україні, включно з міжнародною допомогою, мають бути спрямовані в першу чергу на підтримку дітей у сім’ях та возз’єднання сімей, з якими діти були розлучені. Якщо це неможливо або це відповідає найкращим інтересам дитини, має надаватися тимчасовий альтернативний догляд у сім’ї відповідно до діючих міжнародних стандартів, зокрема Конвенції ООН про права дитини, Конвенції ООН про права людей з інвалідністю та Рекомендацій щодо альтернативного догляду за дітьми.


Подальші рекомендації та вказівки щодо догляду за дітьми під час конфлікту в Україні можна знайти тут.

Станом на 5 березня 2023 року цю спільну заяву схвалили такі організації, агентства та мережі:

Bethany Christian Services
Better Care Network
Boston College School of Social Work
Both Ends Believing
CPC Learning Network at Columbia University
Childhood Education International
Child Rights International Network
Deaf Kidz International
Defence For Children International
Disability Rights International
ECPAT International
Education For All Coalition
European Disability Forum
Faith to Action Initiative
FICE International
Forget Me Not
Georgetown University Collaborative on Global Children's Issues
GHR Foundation
Global Social Service Workforce Alliance
Hopeland
Hope and Homes for Children
Human Rights Watch
IMPACT: Center Against Human Trafficking and Sexual Violence in Conflict
International Child Development Initiatives (ICDI)
International Parent Advocacy Network
International Social Services (ISS)
Kempe Center on the Prevention and Treatment of Child Abuse and Neglect
Kinnected
La Strada International
Lumos
Miracle Foundation
Missing Children Europe
National Council For Adoption
Partnership for Early Childhood Development & Disability Rights (PECDDR)
Picture Impact
RISE Institute
The Kempe Foundation
Ukrainian Child Rights Network
Ukrainian Education Platform
University of Oxford, Dept of Social Policy and Intervention
Voices of Children
WAPA International
World Without Orphan

bottom of page